Afşin’deki Heyelan için Almanya’dan kurtarma Ekibi !!

Afşin’deki Heyelan,  Nevzat Pakdil, Toprak Altında Kalan 9 Kişiye Ulaşmak İçin Almanya’dan Gelecek Ekibin Yarın Bölgede Çalışma Yapacağını Söyledi.

TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Afşin’deki Çöllolar açık kömür üretim sahasında meydana gelen heyelanda toprak altında kalan 9 kişiye ulaşmak için Almanya’dan gelecek ekibin yarın bölgede çalışma yapacağını söyledi.

Pakdil, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, Afşin-Elbistan B Termik Santrali için kömür tedarik edilen alanda toprak altında kalan 9 kişiye ulaşmak içim tüm olanakların seferber edildiğini vurguladı.

Heyelan alanında son olarak İstanbul ve İzmir’den getirilen kokuya duyarlı köpeklerle arama çalışması yapıldığını ifade eden Pakdil, “Maalesef bugüne kadar yapılan tüm çalışmalarla bir sonuca ulaşılamadı” dedi.

Halen Aselsan’dan gelen bir ekibin heyelan sahasında aeromanyetik sistemle arama çalışmaları yürüttüğünü belirten Pakdil, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Toprak altında kalan kişilerden bazılarının yanında telsiz olduğu belirtilmişti. Aselsan’dan gelen bu ekip telsizlere yönelik bir çalışmanın içerisinde. İnşallah bu çalışmalardan sonuç alırız. Toprak altında kalan 9 kişinin çıkartılması için Almanya’dan gelen bir ekip yarın bölgede çalışma yapacak. Ekibin çalışma yapabilmesi için iş makineleri bir noktada çalışma yaptı. Ekiptekiler için platform yapılacak.”

Kayıp 9 kişinin bulunması için madencilikte uzman birkaç ülke ile de görüşmelerin sürdürüldüğünü ifade eden Pakdil, bu görüşmelerin sonucunda görevlendirilecek ekiplerin Türkiye’ye gelmesini beklediklerini bildirdi.

Pakdil, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Uzmanlar tarafından ‘teknik olarak risk yok’ denildiği zaman ekipmanlarla çalışma başlayacak. Ancak şu ana kadar ‘risk yok’ diyen olmadı. Eğer böyle bir cevabı alırsak bütün iş makinelerini sahaya indirebiliriz.

Kayıpların ailelerini heyelan alanına götürdük. Aileler heyelanı çok yakından gördüler. Tabii herkes üzgün, bizler de üzgünüz. Ben çalışmaları yakından takip ediyorum, çalışmalarda belirli bir noktaya gelininceye kadar ben bölgede kalacağım.”

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.